Menu Menu Menu Menu Menu Menu Menu

27 Marca 2015
Piątek

Ogłoszenia

Ogłoszenia parafialne na V Niedzielę Wielkiego Postu    więcej

Ramowy program duszpasterski od stycznia do czerwca 2015...   więcej

Klaretyńskie Duszpasterstwo Pielgrzymkowe... więcej

Odwiedzono nas

549075

razy od 10 kwietnia 2005

PIELGRZYMKA DO LIBANU - ŚW. CHARBEL


Historia zapomnianych chrześcijan - Św. Charbel.
Historia zapomnianych Polaków

Liban – jeden z najstarszych Kościołów chrześcijańskich. To tu bije serce religii założonej przez Chrystusa, ta ziemia pamięta też (jak mówi legenda) kroki Adama, który po wygnaniu z Raju, osiadł właśnie tu. Miejsce znane jeszcze z jednego powodu: zakonu Maronitów – bractwa przestrzegającego reguł nawiązujących do zaparcia się samego siebie, odizolowania od świata zewnętrznego, ale i życia we wspólnocie (gdzie wyjątkiem było cotygodniowe spotkanie wszystkich braci na modlitwie i pochowanie lub wyleczenie tych, których zabrakło na spotkaniu)

Dla Europejczyka ta surowa, ascetyczna duchowość, kultura Libanu może wydawać się obca, ale to właśnie jej zrozumienie jest niezbędne do poznania pewnego wyjątkowego świętego – CHARBELA (Szarbela)


Program pielgrzymki

Liban – kraj zróżnicowany, pełen kontrastów. Rozciąga się od zielonych wybrzeży Morza Śródziemnego, poprzez wysokie góry (3000 m), gdzie śnieg może leżeć nawet do maja, po suchą, słoneczną dolinę Bekaa, gdzie rozwija się głównie rolnictwo. Kraj, gdzie językiem urzędowym jest arabski a na czele państwa stoi prezydent chrześcijanin – maronita (Maronici są w unii z Papieżem). Kraj jest pokryty gęsto zielonymi lasami w których można spotkać dęby, jodły ale i cyprysy czy chlebowce. Najpopularniejszym drzewem jest jednak cedr, który jest dzisiaj pod ścisłą ochroną. Z owoców możemy zjeść jabłko, gruszkę czy śliwkę ale są i oliwki pomarańcze czy banany.

Kraj nękany ciągłymi wojnami ale potrafiący się podnieść, odbudować. (W stolicy kraju Bejrucie zobaczymy odnowioną Starówkę, wysokie szklane budynki, które w niczym nie przypominają państwa dotkniętego takimi tragediami wojny). Najdłuższa wojna domowa trwała 23 lata. Ostatnia wojna z Izraelem w 2006 roku. W historii Libanu najbardziej cierpieli chrześcijanie Maronici, którzy przez lata skrywali się w głębokich wąwozach a ludność miejscowa sznurami podawała im wodę i żywność. Dzisiaj można zwiedzać te miejsca – klasztory wykute w skałach.

Liban to również kraj bliski Polakom. Wielu naszych rodaków znalazło tu dom. Historia mówi o Polakach, którzy znaleźli tu swoje miejsce za czasów rozbiorów Polski. Duża fala ok. 5 tysięcy uchodźców polskich dotarła po 1941 roku. Po długotrwałej tułaczce w śniegach Syberii i stepach Kazachstanu 116 tysięczna rzesza dotarła do Persji. Niektórzy w dalszej wędrówce dotarli do Libanu, gdzie znaleźli schronienie i godne warunki. W Libanie przebywał Wieszcz Narodowy Juliusz Słowacki.

Annaja - Wieś znajduje się 9 km na wschód od Byblos. Annaja jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Szarbela Makhloufa.

Św. Charbel Makhluof

Nikt nigdy nie widział twarzy Charbela po jego wstąpieniu do klasztoru, z wyjątkiem, oczywiście, jego współbraci. Za życia nikt go nigdy nie portretował ani nie fotografował. Zawsze opuszczony na oczy kaptur i całkowite wycofanie się ze świata zasłaniały jego tajemniczą twarz. Dnia 8 maja 1950 roku, to znaczy pół wieku po jego śmierci, akurat był to dzień jego urodzin (8 maja 1823 roku), czterej misjonarze maronici, którzy przybyli z Kraim do Annaya, zrobili sobie grupowe zdjęcie razem ze stróżem grobu. Podczas wywoływania zdjęcia fotograf zauważył w centrum fotografii i szóstą tajemniczą osobę: mnicha z białą brodą, widocznego do połowy klatki piersiowej, z kapturem na głowie i opuszczonymi oczami. Eksperci wykluczyli fotomontaż. Starsi mnisi rozpoznali w nim ojca Charbela, wyglądającego dokładnie tak, jak w ostatnich dniach życia. Od tego czasu wszystkie portrety świętego są kopiami tej cudownej pośmiertnej fotografii, włącznie z oficjalnym wizerunkiem przedstawionym światu na Placu Św. Piotra w Rzymie z okazji jego kanonizacji, w dniu 9 października 1977 roku.

Życie, cuda i nadprzyrodzone wydarzenia w życiu jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła: maronickiego mnicha i pustelnika Charbela Makhluofa, żyjącego w XIX wieku na terenie Libanu. Przez czterdzieści dni po jego śmierci jego ciało emanowało olśniewającym światłem, wydzielało litry cudownej substancji, która kilka razy zniszczyła trumnę i kamień nagrobny. Ciało świętego pozostało elastyczne i nie ulegało rozkładowi aż do beatyfikacji! Św. Charbel został kanonizowany przez papieża Pawła VI w 1977 roku. Cuda nadal trwają, do klasztoru w Annaya co roku pielgrzymują dziesiątki tysięcy osób z całego świata. Wiele z nich doznaje uzdrowienia z różnych chorób ciała i ducha...

Modlitwa do św. Charbela

Święty Ojcze Charbelu (Szarbelu), który wyrzekłeś się przyjemności światowych i żyłeś w pokorze i ukryciu w samotności eremu, a teraz przebywasz w chwale nieba, wstawiaj się za nami. Rozjaśnij nasze umysły i serca, utwierdź wiarę i wzmocnij wolę. Rozpal w nas miłość Boga i bliźniego.
Pomagaj w wyborze dobra i unikania zła. Broń nas przed wrogami widzialnymi i niewidzialnymi i wspomagaj w naszej codzienności. Za Twoim wstawiennictwem wielu ludzi otrzymało od Boga dar uzdrowienia duszy i ciała, rozwiązania problemów w sytuacjach po ludzku beznadziejnych. Wejrzyj na nas z miłością, a jeżeli będzie to zgodne z wolą Bożą, uproś nam u Boga łaskę, o którą pokornie prosimy, a przede wszystkim pomagaj nam iść codziennie drogą świętości do życia wiecznego. Amen.

Zapytasz. Czy warto odwiedzić ten kraj? Odpowiem. Trzeba i to przy pierwszej nadarzającej się okazji!

Zobacz:
Program pielgrzymki
Galeria - Liban

Autor: Admin       Dodano: 2011-10-19 00:45:40       Zmieniono: 2014-05-22 08:49:43

Panorama Liturgia Liturgiczna Służba Ołtarza Intencje do modlitwy brakujeludzi.pl Linki